ZAKUPY PRZEZ INTERNET – WAŻNE ZMIANY

ZAKUPY PRZEZ INTERNET – WAŻNE ZMIANY

Zapewne każdy z Was kupuje coś przez internet. Czasem są to drobne transakcje jak książka czy płyta, czasem wyposażenie kuchni, telewizor czy np. telefon komórkowy. Zarówno dla konsumentów jak i samych sprzedawców to czasem niełatwe tematy.

W dniu 25 grudnia 2014 r. weszła w życie nowa ustawa o prawach konsumenta i to właśnie w umowach zawieranych na odległość (m.in. tryb zakupów przez Internet, przez telefon) wprowadzonych zostało najwięcej zmian.
Jest tam wiele niuansów, które poprawiają bezpieczeństwo zakupów w sieci, w szczególności konieczność udzielenia pełnej informacji klientowi i to z obowiązkiem dowodowym ciążącym na sprzedawcy.
Konsument musi otrzymać od sprzedawcy informacje o głównych cechach świadczenia, tak aby dokładnie wiedział co kupuje. Informacja ta musi znaleźć się w formularzu podsumowującym zamówienie. Niedopełnienie przez sprzedawcę tego obowiązku może spowodować wydłużony czas na odstąpienie od umowy do 12 miesięcy czy też nałożenie kary grzywny do 5 tys. zł.
Dotychczas ta informacja nie była podawana przez sprzedawców, teraz zaś koniecznym jest informowanie klientów o czasie i treści gwarancji jeśli jest dodatkowo udzielana przez producenta.

Jak zwykle będzie musiało upłynąć trochę czasu zanim znajomość praw i obowiązków wpisze się w codzienność konsumentów i przedsiębiorców.